SiTiming from SPORTident
SiTiming from SPORTident
Results for Peterborough 900 - 08-Apr-2018 - Provisional
...return to index
Class Results
MYJ
Splits
Results
1.7km
Pos
Name
Club
Age Class
Time
Behind
MJ
Splits
Results
2.5km
Pos
Name
Club
Age Class
Time
Behind
1st
William Ellis
PFO
M14
15:16
2nd
Liam Fegarty
WAOC
M14
23:36
+8:20
3rd
Jamie Fegarty
WAOC
M12
44:28
+29:12
4th
Paul Fegarty
WAOC
M55
45:28
+30:12
MO
Splits
Results
8.1km
Pos
Name
Club
Age Class
Time
Behind
1st
David Cavero
SMOC
M21
42:08
2nd
Andrew Stemp
WAOC
M21
43:58
+1:50
3rd
Dil Wetherill
WAOC
M50
47:32
+5:24
4th
Lee Hartill
LOG
M21
48:31
+6:23
5th
Daniel Figg
HH
M20
53:27
+11:19
6th
Kevin Francis
EBOR
M35
54:28
+12:20
7th
Mike Snell
OD
M60
55:21
+13:13
8th
Robert McNab
RAFO
M55
63:13
+21:05
9th
Kieron McNab
IND
M21
63:52
+21:44
10th
Victor Espinosa
IND
M21
66:58
+24:50
m25
Andrew Elliott
SUFFOC
M45
56:29
MV
Splits
Results
6.5km
Pos
Name
Club
Age Class
Time
Behind
1st
Iain Stemp
WAOC
M50
38:44
2nd
Stephen Borrill
WAOC
M45
39:16
+0:32
3rd
Sean Blanchflower
WAOC
M45
40:07
+1:23
4th
Peter Warland
SOS
M50
40:37
+1:53
5th
Jonathan Gilbert
NOR
M55
40:57
+2:13
6th
Tony Udris
SYO
M45
41:47
+3:03
7th
Matthew Harden
HH
M18
42:21
+3:37
8th
David Cronk
WAOC
M55
43:09
+4:25
9th
Allan Williams
WCH
M45
43:13
+4:29
10th
Chris McCartney
OD
M45
44:11
+5:27
11th
John Clarke
SUFFOC
M50
46:13
+7:29
12th
Mike Capper
WAOC
M60
47:51
+9:07
13th
Dean Blackburn
NOR
M45
51:00
+12:16
14th
Tony Harden
HH
M55
51:11
+12:27
15th
Rob Jackman
NOR
M40
52:38
+13:54
16th
Mike Shires
TVOC
M40
58:12
+19:28
17th
Daniel Witherington
IND
M35
91:51
+53:07
MSV
Splits
Results
5.1km
Pos
Name
Club
Age Class
Time
Behind
1st
Andrew Ridgway
NOC
M55
29:13
2nd
Brian Ward
HALO
M55
30:18
+1:05
3rd
Clive Wilkinson
SUFFOC
M55
33:46
+4:33
4th
Robert Parkinson
NOC
M60
34:06
+4:53
5th
James Nisbet
SMOC
M20
34:44
+5:31
6th
Andy Ellis
PFO
M55
35:09
+5:56
7th
Richard Bonnett
BAOC
M60
37:26
+8:13
8th
Peter Woods
WAOC
M60
37:44
+8:31
9th
Mike Bennett
HH
M65
37:58
+8:45
10th=
John Duffield
HH
M70
38:50
+9:37
10th=
Bruce Bryant
OD
M60
38:50
+9:37
12th
Andrew Wallace
NOC
M60
40:02
+10:49
13th
Rod Mansel
SUFFOC
M55
40:34
+11:21
14th
Peter Duthie
WAOC
M55
41:46
+12:33
15th
Michael Nell
RAFO
M65
46:26
+17:13
16th
Stephen Nobbs
NOR
M60
46:32
+17:19
17th
Andy Portsmouth
LEI
M60
49:17
+20:04
18th
Ian Lawson
IND
M60
54:24
+25:11
m13
Adam Leaf
HH
M55
42:19
MUV
Splits
Results
4.6km
Pos
Name
Club
Age Class
Time
Behind
1st
Doug Dickinson
DVO
M70
30:40
2nd
Mick Liston
NOR
M65
32:14
+1:34
3rd
Keith Willdig
OD
M65
32:54
+2:14
4th
Michael Bickle
WAOC
M70
34:21
+3:41
5th
Mike Hampton
OD
M70
34:31
+3:51
6th
Colin Best
SYO
M70
36:07
+5:27
7th
Peter Carey
OD
M70
36:31
+5:51
8th
Roger Edwards
LEI
M65
37:11
+6:31
9th=
Kevin Gallagher
LEI
M65
37:52
+7:12
9th=
Hugh Lachlan
LEI
M50
37:52
+7:12
11th
Derek Gale
DVO
M70
38:21
+7:41
12th
Philip Brown
NOR
M65
38:24
+7:44
13th
John Collyer
SOS
M70
38:31
+7:51
14th
Bruce Marshall
WAOC
M65
39:26
+8:46
15th
Stephen Searle
NOR
M65
40:40
+10:00
16th
John Marriott
LEI
M70
42:11
+11:31
17th
John Middler
OD
M65
42:12
+11:32
18th
Peter Hornsby
LEI
M65
42:29
+11:49
19th
Peter Leake
LEI
M75
45:42
+15:02
20th
Peter Leverington
NOR
M80
50:48
+20:08
21st
Trevor Roberts
MDOC
M70
54:21
+23:41
22nd
Rodney Freeburn
NOR
M80
58:41
+28:01
23rd
Ernie Williams
LEI
M75
66:55
+36:15
24th
Michael Dudley
WAOC
M80
78:15
+47:35
25th
Robin Campbell
CHIG
M80
89:37
+58:57
26th
Alan Coddington
NOR
M80
95:52
+65:12
WYJ
Splits
Results
1.7km
Pos
Name
Club
Age Class
Time
Behind
1st
Tat Sampson
IND
W50
29:16
WJ
Splits
Results
2.5km
Pos
Name
Club
Age Class
Time
Behind
1st
Eleanor Ellis
PFO
W16
18:03
2nd
Alesha Lowe
SUFFOC
W14
24:32
+6:29
3rd
Jemima Borrill
WAOC
W14
35:14
+17:11
4th
Tat Sampson (2nd run)
IND
W55
35:52
+17:49
WO
Splits
Results
6.5km
Pos
Name
Club
Age Class
Time
Behind
1st
Sally Calland
RSOC
W40
39:18
2nd
Andrea Page
LOG
W40
44:36
+5:18
3rd
Vicky Bailey
EBOR
W21
44:40
+5:22
4th
Bronwen Mansel
SUFFOC
W20
48:05
+8:47
5th
Emily Pineda
WAOC
W21
54:38
+15:20
6th
Laura Whitton
IND
W21
55:06
+15:48
7th
Nita Jackman
NOR
W45
55:51
+16:33
8th
Helen Bickle
WAOC
W35
60:18
+21:00
9th
Emily Jackman
NOR
W18
65:47
+26:29
WV
Splits
Results
5.1km
Pos
Name
Club
Age Class
Time
Behind
1st
Tanya Taylor
LOG
W45
30:38
2nd
Ruth Ker
CLARO
W50
33:32
+2:54
3rd
Delia Kingsbury
WRE
W50
35:53
+5:15
4th
Sal Chaffey
DVO
W50
37:05
+6:27
5th
Dawn Figg
HH
W45
38:19
+7:41
6th
Camilla Darwin
WAOC
W45
38:43
+8:05
7th
Helen Parkinson
NOC
W50
38:53
+8:15
8th
Liz Phillips
OD
W50
39:35
+8:57
9th
Helen Ellis
PFO
W45
40:42
+10:04
10th
Joanne Nell
RAFO
W50
44:10
+13:32
11th
Sarah Mansel
SUFFOC
W50
44:20
+13:42
12th
Clare Hanna
LOG
W50
44:43
+14:05
13th
Louise Walker
SUFFOC
W50
44:49
+14:11
14th
Sandra Mather
SMOC
W50
45:53
+15:15
15th
Louise Barrett
NOR
W50
52:40
+22:02
16th
Liz Large
NOR
W50
64:44
+34:06
m17
Sharon Warland
SOS
W50
57:01
WSV
Splits
Results
4.6km
Pos
Name
Club
Age Class
Time
Behind
1st
Sheila Carey
OD
W70
36:31
2nd
Helen Lloyd
NOR
W55
36:40
+0:09
3rd
Sue Woods
WAOC
W60
38:24
+1:53
4th
Margaret Willdig
OD
W65
38:40
+2:09
5th
Sue Hartley
WAOC
W60
39:22
+2:51
6th
Helen Nisbet
SMOC
W55
40:08
+3:37
7th
Eliza Hermann
HH
W55
40:43
+4:12
8th
Ann Harris
SMOC
W60
40:47
+4:16
9th
Amanda Ward
HALO
W55
44:07
+7:36
10th
Jane Stew
OD
W60
49:01
+12:30
11th
Rachel Thomas
SMOC
W60
56:58
+20:27
w17
Catherine Curtis
WAOC
W50
50:44
WUV
Splits
Results
3.9km
Pos
Name
Club
Age Class
Time
Behind
1st
Hilary Palmer
NOC
W70
31:27
2nd
John Palmer
NOC
M70
37:38
+6:11
3rd
Jenny Collyer
SOS
W70
38:37
+7:10
4th
Sue Bicknell
OD
W70
38:50
+7:23
5th
Jen Gale
DVO
W70
41:34
+10:07
6th
Lindsey Freeman
LOG
W65
41:55
+10:28
7th
Maureen Webb
LEI
W65
43:06
+11:39
8th
John Hartley
WAOC
M60
45:53
+14:26
9th
Marie Roberts
MDOC
W60
48:06
+16:39
10th
Hazel Bickle
WAOC
W65
48:52
+17:25
11th
Maria Marshall
WAOC
W65
55:53
+24:26
12th
Ursula Oxburgh
WAOC
W80
63:36
+32:09
13th
Ruby Campbell
CHIG
W80
71:48
+40:21
14th
Morag & Cathy
IND
74:34
+43:07
15th
Seonaid Dudley
WAOC
W75
78:06
+46:39
16th
Sue Vine
NOR
W75
96:29
+65:02
N
Splits
Results
4.6km
Pos
Name
Club
Age Class
Time
Behind
1st
Paul Lowe
SUFFOC
M55
63:24
Course Results
1
Splits
Results
8.1km
Pos
Name
Club
Age Class
Class
Time
Behind
1st
David Cavero
SMOC
M21
MO
42:08
2nd
Andrew Stemp
WAOC
M21
MO
43:58
+1:50
3rd
Dil Wetherill
WAOC
M50
MO
47:32
+5:24
4th
Lee Hartill
LOG
M21
MO
48:31
+6:23
5th
Daniel Figg
HH
M20
MO
53:27
+11:19
6th
Kevin Francis
EBOR
M35
MO
54:28
+12:20
7th
Mike Snell
OD
M60
MO
55:21
+13:13
8th
Robert McNab
RAFO
M55
MO
63:13
+21:05
9th
Kieron McNab
IND
M21
MO
63:52
+21:44
10th
Victor Espinosa
IND
M21
MO
66:58
+24:50
m25
Andrew Elliott
SUFFOC
M45
MO
56:29
2
Splits
Results
6.5km
Pos
Name
Club
Age Class
Class
Time
Behind
1st
Iain Stemp
WAOC
M50
MV
38:44
2nd
Stephen Borrill
WAOC
M45
MV
39:16
+0:32
3rd
Sally Calland
RSOC
W40
WO
39:18
+0:34
4th
Sean Blanchflower
WAOC
M45
MV
40:07
+1:23
5th
Peter Warland
SOS
M50
MV
40:37
+1:53
6th
Jonathan Gilbert
NOR
M55
MV
40:57
+2:13
7th
Tony Udris
SYO
M45
MV
41:47
+3:03
8th
Matthew Harden
HH
M18
MV
42:21
+3:37
9th
David Cronk
WAOC
M55
MV
43:09
+4:25
10th
Allan Williams
WCH
M45
MV
43:13
+4:29
11th
Chris McCartney
OD
M45
MV
44:11
+5:27
12th
Andrea Page
LOG
W40
WO
44:36
+5:52
13th
Vicky Bailey
EBOR
W21
WO
44:40
+5:56
14th
John Clarke
SUFFOC
M50
MV
46:13
+7:29
15th
Mike Capper
WAOC
M60
MV
47:51
+9:07
16th
Bronwen Mansel
SUFFOC
W20
WO
48:05
+9:21
17th
Dean Blackburn
NOR
M45
MV
51:00
+12:16
18th
Tony Harden
HH
M55
MV
51:11
+12:27
19th
Rob Jackman
NOR
M40
MV
52:38
+13:54
20th
Emily Pineda
WAOC
W21
WO
54:38
+15:54
21st
Laura Whitton
IND
W21
WO
55:06
+16:22
22nd
Nita Jackman
NOR
W45
WO
55:51
+17:07
23rd
Mike Shires
TVOC
M40
MV
58:12
+19:28
24th
Helen Bickle
WAOC
W35
WO
60:18
+21:34
25th
Emily Jackman
NOR
W18
WO
65:47
+27:03
26th
Daniel Witherington
IND
M35
MV
91:51
+53:07
3
Splits
Results
5.1km
Pos
Name
Club
Age Class
Class
Time
Behind
1st
Andrew Ridgway
NOC
M55
MSV
29:13
2nd
Brian Ward
HALO
M55
MSV
30:18
+1:05
3rd
Tanya Taylor
LOG
W45
WV
30:38
+1:25
4th
Ruth Ker
CLARO
W50
WV
33:32
+4:19
5th
Clive Wilkinson
SUFFOC
M55
MSV
33:46
+4:33
6th
Robert Parkinson
NOC
M60
MSV
34:06
+4:53
7th
James Nisbet
SMOC
M20
MSV
34:44
+5:31
8th
Andy Ellis
PFO
M55
MSV
35:09
+5:56
9th
Delia Kingsbury
WRE
W50
WV
35:53
+6:40
10th
Sal Chaffey
DVO
W50
WV
37:05
+7:52
11th
Richard Bonnett
BAOC
M60
MSV
37:26
+8:13
12th
Peter Woods
WAOC
M60
MSV
37:44
+8:31
13th
Mike Bennett
HH
M65
MSV
37:58
+8:45
14th
Dawn Figg
HH
W45
WV
38:19
+9:06
15th
Camilla Darwin
WAOC
W45
WV
38:43
+9:30
16th=
Bruce Bryant
OD
M60
MSV
38:50
+9:37
16th=
John Duffield
HH
M70
MSV
38:50
+9:37
18th
Helen Parkinson
NOC
W50
WV
38:53
+9:40
19th
Liz Phillips
OD
W50
WV
39:35
+10:22
20th
Andrew Wallace
NOC
M60
MSV
40:02
+10:49
21st
Rod Mansel
SUFFOC
M55
MSV
40:34
+11:21
22nd
Helen Ellis
PFO
W45
WV
40:42
+11:29
23rd
Peter Duthie
WAOC
M55
MSV
41:46
+12:33
24th
Joanne Nell
RAFO
W50
WV
44:10
+14:57
25th
Sarah Mansel
SUFFOC
W50
WV
44:20
+15:07
26th
Clare Hanna
LOG
W50
WV
44:43
+15:30
27th
Louise Walker
SUFFOC
W50
WV
44:49
+15:36
28th
Sandra Mather
SMOC
W50
WV
45:53
+16:40
29th
Michael Nell
RAFO
M65
MSV
46:26
+17:13
30th
Stephen Nobbs
NOR
M60
MSV
46:32
+17:19
31st
Andy Portsmouth
LEI
M60
MSV
49:17
+20:04
32nd
Louise Barrett
NOR
W50
WV
52:40
+23:27
33rd
Ian Lawson
IND
M60
MSV
54:24
+25:11
34th
Liz Large
NOR
W50
WV
64:44
+35:31
m13
Adam Leaf
HH
M55
MSV
42:19
m17
Sharon Warland
SOS
W50
WV
57:01
4
Splits
Results
4.6km
Pos
Name
Club
Age Class
Class
Time
Behind
1st
Doug Dickinson
DVO
M70
MUV
30:40
2nd
Mick Liston
NOR
M65
MUV
32:14
+1:34
3rd
Keith Willdig
OD
M65
MUV
32:54
+2:14
4th
Michael Bickle
WAOC
M70
MUV
34:21
+3:41
5th
Mike Hampton
OD
M70
MUV
34:31
+3:51
6th
Colin Best
SYO
M70
MUV
36:07
+5:27
7th=
Sheila Carey
OD
W70
WSV
36:31
+5:51
7th=
Peter Carey
OD
M70
MUV
36:31
+5:51
9th
Helen Lloyd
NOR
W55
WSV
36:40
+6:00
10th
Roger Edwards
LEI
M65
MUV
37:11
+6:31
11th=
Kevin Gallagher
LEI
M65
MUV
37:52
+7:12
11th=
Hugh Lachlan
LEI
M50
MUV
37:52
+7:12
13th
Derek Gale
DVO
M70
MUV
38:21
+7:41
14th=
Philip Brown
NOR
M65
MUV
38:24
+7:44
14th=
Sue Woods
WAOC
W60
WSV
38:24
+7:44
16th
John Collyer
SOS
M70
MUV
38:31
+7:51
17th
Margaret Willdig
OD
W65
WSV
38:40
+8:00
18th
Sue Hartley
WAOC
W60
WSV
39:22
+8:42
19th
Bruce Marshall
WAOC
M65
MUV
39:26
+8:46
20th
Helen Nisbet
SMOC
W55
WSV
40:08
+9:28
21st
Stephen Searle
NOR
M65
MUV
40:40
+10:00
22nd
Eliza Hermann
HH
W55
WSV
40:43
+10:03
23rd
Ann Harris
SMOC
W60
WSV
40:47
+10:07
24th
John Marriott
LEI
M70
MUV
42:11
+11:31
25th
John Middler
OD
M65
MUV
42:12
+11:32
26th
Peter Hornsby
LEI
M65
MUV
42:29
+11:49
27th
Amanda Ward
HALO
W55
WSV
44:07
+13:27
28th
Peter Leake
LEI
M75
MUV
45:42
+15:02
29th
Jane Stew
OD
W60
WSV
49:01
+18:21
30th
Peter Leverington
NOR
M80
MUV
50:48
+20:08
31st
Trevor Roberts
MDOC
M70
MUV
54:21
+23:41
32nd
Rachel Thomas
SMOC
W60
WSV
56:58
+26:18
33rd
Rodney Freeburn
NOR
M80
MUV
58:41
+28:01
34th
Paul Lowe
SUFFOC
M55
N
63:24
+32:44
35th
Ernie Williams
LEI
M75
MUV
66:55
+36:15
36th
Michael Dudley
WAOC
M80
MUV
78:15
+47:35
37th
Robin Campbell
CHIG
M80
MUV
89:37
+58:57
38th
Alan Coddington
NOR
M80
MUV
95:52
+65:12
w17
Catherine Curtis
WAOC
W50
WSV
50:44
5
Splits
Results
3.9km
Pos
Name
Club
Age Class
Class
Time
Behind
1st
Hilary Palmer
NOC
W70
WUV
31:27
2nd
John Palmer
NOC
M70
WUV
37:38
+6:11
3rd
Jenny Collyer
SOS
W70
WUV
38:37
+7:10
4th
Sue Bicknell
OD
W70
WUV
38:50
+7:23
5th
Jen Gale
DVO
W70
WUV
41:34
+10:07
6th
Lindsey Freeman
LOG
W65
WUV
41:55
+10:28
7th
Maureen Webb
LEI
W65
WUV
43:06
+11:39
8th
John Hartley
WAOC
M60
WUV
45:53
+14:26
9th
Marie Roberts
MDOC
W60
WUV
48:06
+16:39
10th
Hazel Bickle
WAOC
W65
WUV
48:52
+17:25
11th
Maria Marshall
WAOC
W65
WUV
55:53
+24:26
12th
Ursula Oxburgh
WAOC
W80
WUV
63:36
+32:09
13th
Ruby Campbell
CHIG
W80
WUV
71:48
+40:21
14th
Morag & Cathy
IND
WUV
74:34
+43:07
15th
Seonaid Dudley
WAOC
W75
WUV
78:06
+46:39
16th
Sue Vine
NOR
W75
WUV
96:29
+65:02
6
Splits
Results
2.5km
Pos
Name
Club
Age Class
Class
Time
Behind
1st
William Ellis
PFO
M14
MJ
15:16
2nd
Eleanor Ellis
PFO
W16
WJ
18:03
+2:47
3rd
Liam Fegarty
WAOC
M14
MJ
23:36
+8:20
4th
Alesha Lowe
SUFFOC
W14
WJ
24:32
+9:16
5th
Jemima Borrill
WAOC
W14
WJ
35:14
+19:58
6th
Tat Sampson (2nd run)
IND
W55
WJ
35:52
+20:36
7th
Jamie Fegarty
WAOC
M12
MJ
44:28
+29:12
8th
Paul Fegarty
WAOC
M55
MJ
45:28
+30:12
7
Splits
Results
1.7km
Pos
Name
Club
Age Class
Class
Time
Behind
1st
Tat Sampson
IND
W50
WYJ
29:16
Back to Top